Mitologia jest jednym z fundamentów kultury średniowiecznej, z której czerpiemy najistotniejsze wartości. Zawiera się w niej suma doświadczeń człowieka – jego pragnień i dążeń, wzlotów i upadków. Współcześnie często używamy zwrotów: koń trojański, węzeł gordyjski, nić Ariadny, puszka Pandory, syzyfowa praca itp., zapominając lub nie wiedząc skąd się wywodzą. Jak głęboko sięgają korzenie naszych życiowych postaw?
Przeważnie spotykamy się z pełnym wyższości lekceważenia stosunkiem do historii, a przecież to ona jest nauczycielką życia. Warto więc zapoznać się z podstawowymi chociażby mitami, by nabrać pokory i szacunku do mądrości w nich zawartych, choć mogą wydać się one zbyt odległe i nierealne.
Uczniowie naszej szkoły w dniu 16 maja 2017r. mogli przenieść się do scenicznej opowieści, gdzie para urwisów, Ola i jej brat Michał, podczas szkolnej wycieczki do muzeum, swoim niewłaściwym zachowaniem powoduje przeniesienie się w czasy mityczne. Rozpoczyna się wielka przygoda, pełna humoru oraz zaskakujących zwrotów akcji. Nasi bohaterowie spotykają zapomnianych już dziś : Prometeusza, Pytię, Ikara, Syzyfa oraz Midasa, którzy przybliżają im wiedzę na temat przeszłości. Aby wydostać się z labiryntu, Ola i Michał muszą rozszyfrować zagadkę wypowiedzianą przez Prometeusza i Pytię. Zadanie to będzie wymagać od nich wyjątkowej odwagi, mądrości i szacunku do zjawisk minionych. O tym czy udało się rodzeństwu powrócić do współczesności oraz jak ogromny wpływ miało na edukacje młodych bohaterów oraz jak zmieniło ich postawy i charaktery spotkanie z mitologią ,mogli przekonać się nasi uczniowie, oglądając spektakl przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza.