„KRÓL MACIUŚ PIERWSZY” ZAGOŚCIŁ NA SZKOLNYM EKRANIE – iTeatr

    Teatr „Banialuka” w Bielsku – Białej zaprezentował nam spektakl na motywach powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” w dniu 23 lutego 2018 r.

Przedstawienie skierowane było do starszych dzieci i młodzieży. W spektaklu padło niewiele słów, mimo to widowisko podjęło ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialność za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.

Podobno ulubioną zabawą Henryka Goldszmita (później znanego jako Janusz Korczak) było układanie klocków. Możliwości jakie stwarzają te proste bryły są niekończącą się pożywką dla wyobraźni i twórczego myślenia. I właśnie takie formy stały się podstawą scenografii. Animowane przez aktorów olbrzymie, minimalistyczne bryły przybierały rozmaite funkcje i w płynny sposób ilustrowały wydarzenia. Twórcom przedstawienia udało się za pomocą kostiumu, gestu, ruchu, obrazu i muzyki stworzyć pole gry dla wyobraźni widzów.

Kiedy Maciuś zostaje królem szybko przychodzi mu zmierzyć się z wyzwaniami jakie niesie ze sobą konieczność sprawowania władzy. Rodzą się zatem pytania: czy świat dorosłych jest gotowy na rządy dzieci i czy dzieci, w ogóle mogą być gotowe na rządzenie światem dorosłych?