KONKURS „CHOINKA BOŻONARODZENIOWA”

       Wielkie i całkiem malutkie, jodły, świerki i sosny – nikt z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. W okresie przedświątecznym iglaste drzewka otaczają nas na każdym kroku. Skąd u nas zwyczaj ubierania choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej bożonarodzeniowej dekoracji?

Jest wiele teorii na ten temat.  Najstarsze informacje o drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie pochodzą z XV-i XVI-wiecznych kazań kościelnych. W tamtych czasach mieszkańcy Alzacji ustawiali w domach drzewka iglaste i przyozdabiali je naturalnymi ozdobami (jabłuszkami, ciasteczkami czy ozdobami z papieru). Takie zwyczaje były często krytykowane przez kościół, który traktował je jako obrzędy pogańskie. Jeszcze w XVI w. ustrojona choinka była rzadkością, widywaną jedynie w bogatszych domach. Z czasem zwyczaj ubierania drzewka w czasie Świąt Bożego Narodzenia zyskiwał na popularności.

     Dnia 2 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Publicznych w Karnicach nauczycielka plastyki pani Gabriela Wojciechowicz ogłosiła konkurs plastyczny Pt. „Choinka bożonarodzeniowa”.

    Celem konkursu było zapoznanie dzieci z historią tej najpopularniejszej i bardzo wyczekiwanej przez dzieci dekoracji bożonarodzeniowej oraz pogłębienie wiedzy na temat symboliki ozdób choinkowych.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród przedszkolaków, czyli oddziału „Biedronek” i „Pszczółek” jak i wśród uczniów  od klasy I do klasy VI szkoły podstawowej. Na konkurs wpłynęło 67 prac wykonanych różną techniką i przy wykorzystaniu różnych materiałów (szyszek, patyczków, orzechów, piórek, ziarenek, wacików, bombek itp.) .

Ponieważ wszystkie choinki, które dotarły do komisji konkursowej były niezwykłe, najpiękniejsze i zawierały w sobie magię zbliżających się świąt, jury w składzie: pani Monika Kocik, pani Patrycja Kanarek oraz pani Gabriela Wojciechowicz w rezultacie przyznało 67 nagród, a więc każdy młody artysta został nagrodzony. Gratulujemy!!!

 Prace konkursowe można było podziwiać na wystawie zorganizowanej podczas „Konkursu kolęd i pastorałek” dnia 15 grudnia 2016 roku.

Pragniemy bardzo gorąco podziękować za wsparcie finansowe przy zakupie nagród panu Łukaszowi Czyrnemu oraz panu Markowi Kurkowi.