Życie dwunastolatka bywa naprawdę trudne. Codzienne wydarzenia w szkole i w domu wyzwalają istną burzę emocji i skłaniają do poważnych przemyśleń. Gdy się jest dobrym obserwatorem i ma się odrobinę poczucia humoru, można ze zwyczajnych zdarzeń stworzyć niesamowitą historię. Na taki właśnie pomysł wpadł nasz Miziołek, bohater dziecięcego bestselleru „Dynastia Miziołków”. Jego życie wręcz przepełnione jest przygodami, które skrzętnie zapisuje w swoim pamiętniku. Zwariowana mama zmienia zainteresowania równie często, jak nowe buty czy torebki, a tata to maniak komputerowy. Mimo różnicy upodobań bardzo się kochają.
Miziołek wie o tym, bo jest z nimi bardzo związany. To wesoły, otwarty i bystry chłopak, który jak jego rówieśnicy, intensywnie przeżywa przyjaźnie z kolegami, a także swoją pierwszą miłość. Byłoby mu z pewnością o wiele łatwiej, gdyby nie nieustanne wtrącanie się w jego sprawy wścibskiego Kaszydła i ciągłe wrzaski Małego potwora, dwóch sióstr chłopca, które złośliwie utrudniają mu życie.. „Dynastia Miziołków” to pełna humoru opowieść o niełatwych zmaganiach młodego człowieka w wieku dojrzewania ze skomplikowaną rzeczywistością. O czym mogli się przekonać uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, biorąc udział w spektaklu teatralnym przygotowanym przez Teatr Współczesny w Krakowie.
Spektakl w dużej mierze zachowuje formę pamiętnika poprzez pierwszoosobowe prowadzenie narracji. Sprawia to wrażenie „bliskości” z bohaterem, dzięki czemu młody widz łatwiej identyfikuje się z jego problemami. Przedstawienie porusza istotne treści, wynikające ze szkolnego programu profilaktyki. Podejmowane są tu tematy m.in. radzenia sobie ze stresem, umiejętności rozwiązywania konfliktów, nawiązywania kontaktów interpersonalnych czy wyrażania sprzeciwu wobec nacisku otoczenia. Sztuka zachęca również do przyjrzenia się trudnościom, związanym z wiekiem dojrzewania. Przede wszystkim jest ogromną dawką dobrego humoru, w której aktorzy z „przymrużeniem oka” ukazują świat dziecięcego postrzegania. Adaptacja powieści uhonorowanej nagrodą literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Cały spektakl „okraszony” jest ciekawie brzmiącymi piosenkami.