WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA

pobrane

W dniach 12-16.09.2016 odbyła się w Gimnazjum w Karnicach wymiana polsko – niemiecka, w której udział wzięli uczniowie klas II i III z naszej szkoły oraz uczniowie z Evangelische Oberschule Burkhardtsdorf.

Uczniowie z Burkhardtsdorf przyjechali do nas w poniedziałek 12.09.2016r. Miejscem ich noclegu był „Pensjonat pod Różą” w Pogorzelicy. Grupa niemiecka zaczęła swój pobyt u nas uroczystym obiadem. W powitaniu gości wzięli udział nauczyciel języka niemieckiego z Zespołu Szkół Publicznych w Karnicach pani Elżbieta Skukowska oraz przedstawiciel gminy Karnice pan Maciej Emski. Po obiedzie i zakwaterowaniu grupa niemiecka udała się nad morze.

        Następnego dnia uczniowie obu grup poznali się, gdy grupa niemiecka przyjechała do szkoły w Karnicach. Uczennice klasy 3 gimnazjum przygotowały na powitanie gości pokaz zumby. Do tańczących dziewcząt chętnie przyłączyli się pozostali uczestnicy wymiany zarówno z Polski jak i z Niemiec. Następnie uczniowie wzięli udział w rozgrywkach sportowych, podzieleni na cztery kolorowe grupy. Rywalizacja obejmowała wiele konkurencji i wszyscy chętnie brali udział w swoich zadaniach, a na zwycięską grupę czekała słodka nagroda. Po zakończonej rywalizacji uczniowie obu grup pojechali do Pogorzelicy, gdzie czekało na nich ognisko z kiełbaskami i grochówka. Po obiedzie grupa polska wróciła do Karnic, a grupa niemiecka korzystając z pięknej pogody wybrała się na plażę.

      Kolejnego dnia była okazja, aby pokazać kolegom z Niemiec naszą najbliższą okolicę. Obie grupy wybrały się z panią Jolantą Westphal na wspólny spacer trasą nadmorską z Rewala do Trzęsacza. Była to kolejna okazja do integracji i kształcenia umiejętności komunikowania się za pomocą języka obcego. Uczniowie zjedli wspólnie lody i mieli okazję do plażowania i kąpieli w morzu. Następnie wszyscy pojechali na obiad do pensjonatu w Pogorzelicy, po którym nasi uczniowie wrócili do Karnic.

     W czwartek uczestnicy wymiany pojechali na wycieczkę do Kołobrzegu z panem Bogdanem Bąkiem. Główną atrakcją tego dnia był rejs statkiem wycieczkowym po morzu. Po rejsie uczniowie mieli również okazję do zwiedzania Muzeum Oręża Polskiego oraz do zrobienia zakupów w centrum handlowym. Wieczorem w Gimnazjum w Karnicach odbyła się pożegnalna dyskoteka dla uczestników wymiany, ale także dla pozostałych uczniów szkoły.

      W piątek uczniowie niemieccy wracali do domu. Przed odjazdem przyjechali do Gimnazjum w Karnicach, aby pożegnać się ze swoimi polskimi kolegami. W pożegnaniu wziął również udział wójt gminy Karnice, pan Lech Puzdrowski. Uczniowie niemieccy otrzymali małe, pamiątkowe upominki. Odjazd uczniów nastąpił około godziny 10.00.