WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA

           Dnia 11.06.18r. siedemnaścioro uczniów klasy II gimnazjum pod opieką P. Magdaleny Ragan i P. Wiesława Majerana, wyjechało na 5 – dniową wycieczkę do Niemiec w ramach programu wymiany z naszą Gminą Partnerską.
Jest to kolejna edycja programu i kolejna wizyta naszych nastolatków u swoich rówieśników. 
Miejscem naszego noclegu było schronisko młodzieżowe Geschwister – Scholl – Haus w Hormersdorfie.
Po obiedzie, zakwaterowaniu i uroczystym powitaniu uczniowie z naszej szkoły oraz uczniowe Evangelische Oberschule Burkhardtsdorf wzięli udział w grach i zabawach integracyjno – zapoznawczych. Wszystkim dopisywały dobre humory.

Drugiego  dnia uczniowie obu szkół podzieleni na 4 grupy wzięli udział w rozgrywkach sportowych. Rywalizacja obejmowała wiele konkurencji: zabawy, gry, zumbę itp. Wszyscy chętnie brali w nich udział. Zwycięska drużyna otrzymała słodką nagrodę. Kolejną okazją do integracji były podchody z zadaniami. Dzięki tej grze terenowej mogliśmy zwiedzić okolicę.

W środę wszyscy uczestnicy wymiany pojechali na wycieczkę do Chemnitz, gdzie główną atrakcją była ściana wspinaczkowa. Tam uczniowie wykonywali różne ćwiczenia pod okiem instruktorów. Następnie mieli okazję do zrobienia zakupów w centrum handlowym ACC. A wieczorem w EOB (Evangelische Oberschule Burkhardtsdorf) odbyła się dyskoteka.

W czwartek kolejką linową dotarliśmy do wnętrza kopalni srebra na głębokość 100m. Poznaliśmy pracę górników w różnych epokach, gdyż doświadczony przewodnik opowiadał o 750 – letniej historii wydobywania cyny i srebra. Nielada atrakcją była prezentacja działania sprzętu górniczego oraz przejażdżka zabytkową wąskotorową kolejką górniczą. Następnie w ramach rekreacji udaliśmy się do Aquaparku Geyer.

Piątkowy dzień był ostatnim dniem wymiany. Rano przyjechaliśmy do EOB, aby pożegnać się z niemieckimi kolegami. Razem powspominaliśmy ostatnie dni oglądając prezentację multimedialną. Koordynator wymiany – Andre Ihmels podziękował nam za wspólnie spędzony czas oraz życzył dalszej owocnej współpracy między szkołami. Na koniec zostaliśmy obdarowani upominkami. Przy pożegnaniu nie obyło się bez łez…

Prezentacja z wymiany polsko-niemieckiej