Karnicka Szkoła Podstawowa z certyfikatem „Bezpieczna Szkoła”

         Zrealizowany w karnickiej szkole podstawowej program prewencyjny został wyróżniony w konkursie organizowanym przez Komendanta Powiatowego Policji w Gryficach jako najciekawszą inicjatywę wśród szkół w powiecie gryfickim. Powodem do dumy jest to, że Szkoła Podstawowa w Karnicach jest jedyną szkołą na terenie powiatu, która otrzymała certyfikat „Bezpiecznej Szkoły”. 

18 czerwca 2018 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Gryficach odbył się finał programu prewencyjnego „Bezpieczna Szkoła”. Głównym założeniem programu był wybór placówki oświatowej, która w trakcie trwania roku szkolnego zrealizowała najciekawszą inicjatywę profilaktyczną i edukacyjną w obszarze bezpieczeństwa. W Zespole Szkół Publicznych w Karnicach realizowano dwa programy pt. „Bezpieczna Szkoła – Szkoła Podstawowa” i „Stop cyberprzemocy – klasy gimnazjalne”. Program „Bezpieczna Szkoła” realizowany przez Szkołę Podstawową im. Wisławy Szymborskiej w Karnicach był realizowany pod kierunkiem Jolanty Dąbrowskiej. Składał się on z cyklu zajęć zarówno z uczniami jak i ich rodzicami. Działania skierowane do uczniów podzielone były na 11 etapów tematycznych takich jak:

– Bezpieczna droga do szkoły,
– Odpowiedzialność prawna nieletnich,
– Próbny alarm pożarowy”,
– Mikołajki na sportowo,
– Poznajemy pracę strażaka,
– Bezpieczeństwo przede wszystkim,
– Pies na mojej drodze,
– Zbieramy pluszaka dla strażaka,
– Turniej wiedzy pożarniczej,
– Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ostatnim z realizowanych programów był cykl zajęć utrwalających, który zakończył quiz tematyczny. Działaniami skierowanymi do rodziców natomiast były głównie spotkania dotyczące ochrony przed molestowaniem, wykorzystywaniem, przemocą, dostrzegania niepokojących objawów u dzieci, a także pierwsza pomoc przedmedyczna. Za najciekawszą inicjatywę wśród szkół w powiecie gryfickim uznano program karnickiej podstawówki. Realizowany program wyróżniał się nie tylko pomysłowością i nowatorskim podejściem, ale także konkretnym efektem podjętych działań – mówi Komendant Powiatowy Policji w Gryficach insp. Krzysztof Boguszewicz. Powodem do dumy jest to, że Szkoła Podstawowa w Karnicach jest jedyną szkołą na terenie powiatu, która otrzymała certyfikat „Bezpiecznej Szkoły”. Wyróżnieniem za udział w programie zostało nagrodzone również Publiczne Gimnazjum w Karnicach.

źródło: karnickie info