WYJAZD NA SPEKTAKL PT. „ZAKLĘTE GRANIE”

       Dnia 21 września 2017 roku przedszkolaki z oddziału „Pszczółek”  oraz uczniowie klasy: I, II i III wraz wychowawcami w ramach współpracy z  Teatrem ARTENES z Wrocławia mogły podziwiać kunszt aktorski podczas spektaklu pt. „Zaklęte granie”.

     Spektakl ten przygotowany został z myślą o problemie spędzania przez dzieci zbyt długo czasu przed komputerem (grami). Bohaterowie tej współczesnej baśni, Tomek i Zuzia, otrzymują w prezencie wymarzone tablety. Dając je, rodzice zastrzegają, iż nie należy ich używać dłużej niż pół godziny dziennie.

     Pewnego dnia, Zosia i Tomek łamią zasady (pomijając fakt nieposłuszeństwa)  i zaczynają grać bez ograniczeń. Staje się to przyczyną wielu niespodziewanych perypetii i przygód, które sprawiają, że dzieci zrozumiały, iż przestrogi rodziców były mądre i miały głębokie uzasadnienie. Internet i gry, choć atrakcyjne i fascynujące, nie powinny przesłaniać innych zabaw i zastępować dzieciom przeżywania najcudowniejszych lat życia.

     Spektakl był tak skonstruowany, by przemawiał do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko słownymi upomnieniami. Pozwoliło to na trwałe zapamiętanie pozytywnego przekazu. W spektaklu nie zapomniano również o wszystkich atrybutach prawdziwej baśni: kolorowych postaciach, kostiumach oraz multimedialnych efektach scenicznych.

     Inspiracje literackie i merytoryczne czerpano m.in. z:

  • opracowania zbiorowego: „Złota księga bajek”, wyd. Siedmiogród, Wrocław;
  • M. Griffiths: „Czy gry komputerowe szkodzą dzieciom?;
  • M. Sokołowskiego: „Wpływ gier i programów komputerowych na dzieci”.

Z Zespołu Szkół Publicznych w Karnicach udział w wycieczce do teatru wzięło 49 uczniów:

– 16 z oddziału „Pszczółek”,

– 10 z klasy I SP,

– 6 z klasy II SP,

– 17 z klasy IIISP.

Po przedstawieniu w porozumieniu z rodzicami zaprosiliśmy dzieci na lody lub gofra.

Organizator – Gabriela Wojciechowicz 

Opiekunowie; Wioletta Lampart, Jolanta Dąbrowska, Monika Kocik