„OWOCOWE SZALEŃSTWA – CZYLI AKADEMIA ZDROWEGO UCZNIAKA”

   jedzonko10a   Mając na uwadze wszechstronny rozwój dzieci nauczyciele oddziałów przedszkolnych: Biedronek – pani Danuta Makar i Pszczółek – pani Gabriela Wojciechowicz, a także klasy I  – pani Jolanta Dąbrowska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Karnicach przygotowały zajęcia promujące zdrowe odżywianie. Już dawno udowodniono, że okres edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej to czas kształtowania się nawyków dziecka, które będą rzutowały na całe jego późniejsze życie.

     Głównym celem zajęć było kształtowanie wśród dzieci, rodziców i nauczycieli nawyków zdrowego odżywiania. W tym roku szkolnym duży nacisk położyliśmy na zapoznanie dzieci z wartościami jakie czerpiemy z owoców oraz w jaki ciekawy sposób możemy zachęcić dzieci do ich spożywania.Na wstępie dzieci wysłuchały fragment wiersza pt. „Witaminki” przeczytanego przez nauczyciela:

Usiądź misiu przy stoliczku, 

zobacz, co jest w tym koszyczku.

Ananasem ma czuprynę,

a cytrynka kwaśną minkę.

Mandarynka się uśmiecha,

będziesz misiu miał uciechę,

Dzisiaj jemy witaminki,

chociaż kuszą nas landrynki.

 a następnie w swobodny sposób mogły wypowiedzieć się na temat przeczytanego tekstu. Dużo radości sprawiło dzieciom oglądanie przyniesionych przez rodziców i nauczycieli owocowych eksponatów. Nutkę tajemniczości wprowadziła zabawa w rozpoznawanie owoców po dotyku, smaku i zapachu. Wiadomo od dawna, że ruch wzmaga apetyt dlatego też przygotowano zabawy ruchowe np. „Poszukaj swojej pary” , „Skaczące zajączki” itp. Przed przystąpieniem do wykonania owocowych smakołyków uczniowie musieli posegregować owoce na krajowe i egzotyczne. Teraz już po dokładnym umyciu rąk i ubraniu fartuszków uczniowie zajęli się przygotowaniem owocowych smakołyków.

      „Biedronki” przygotowały owocowe szaszłyki, „Pszczółki” owocowe desery, a klasa I przygotowała owocową sałatkę. W trakcie pracy można było usłyszeć muzykę płynącą z brzuszków dzieci – to był znak, że należy zanieść przygotowane smakołyki na pięknie przystrojone kolorowe stoły przygotowane przez rodziców. Aż miło było zobaczyć jak apetycznie dzieci degustują przygotowane własnoręcznie owocowe delicje. Na nasze pyszności dzieci zaprosiły panią dyrektor Teresę Szydłowską.

    Dzieci stwierdziły, że tak przygotowane owoce są o wiele smaczniejsze.