KONKURS PLASTYCZNY „FONOHOLIZM – SKALA ZJAWISKA WŚRÓD POLSKICH NASTOLATKÓW”

         Fonoholizm jest to nadmierne i szkodliwe używanie telefonu komórkowego. Problem ten staje się coraz bardziej widoczny wśród młodzieży w szkole.
Dane, znajdujące się w raporcie „Młodzież a telefony komórkowe” zrealizowanego przez TNS OBOP w ramach kampanii „Uwaga! Fonoholizm” są niepokojące.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 12-19 lat. Okazuje się, że spędzenie dnia bez „komórki” jest czymś niewyobrażalnym dla co trzeciego nastolatka (czyli dla 36% badanych). Na pytanie, „co byś zrobił, gdybyś zapomniał zabrać telefonu”, „na pewno wróciłbym się do domu” odpowiedziało 27% badanych, czyli prawie co trzecia osoba. Zbliżona liczba uczniów (28%) wprawdzie nie wróciłaby, ale odczuwałaby w związku z tym niepokój. Do czego telefon jest tak bardzo niezbędny? Przede wszystkim uczniowie wykorzystują go do kontaktowania się z innymi ludźmi – czyli wysyłania sms-ów (76%) i dzwonienia (70%). Na następnym miejscu znalazło się słuchanie muzyki – do tego celu używa telefonu codziennie lub prawie codziennie 65% nastolatków. Robienie zdjęć i filmów z wykorzystaniem komórki zdarza się wśród 92% badanych. Aż 30 % osób we wskazanej grupie wiekowej zdjęcia i filmy robi kilka razy w tygodniu, 17% – codziennie lub prawie codziennie. Surfowanie w Internecie i chatowanie za pomocą telefonu z podobną częstotliwością dotyczy 12% badanej młodzieży. Zgodnie z wynikami badań telefon jako niezbędne narzędzie pozyskiwania danych traktuje prawie dwie trzecie nastolatków – 68%. Tymczasem 60% młodych osób używa telefonu w czasie lekcji, (także w trakcie sprawdzianów i klasówek – 18%). Ostatni bastion tradycyjnie pojmowanej rodzinności – obiad spożywany w gronie bliskich – nie jest już powodem do niekorzystania z telefonu dla niemal połowy nastolatków – aż 44%. Kino, a w szczególności teatr, to jedne z ostatnich miejsc, gdzie ktoś ma odwagę głośno i wprost poprosić o wyłączenie komórek. Przyzwyczajone (czy już uzależnione?) nastolatki używają telefonów także tam – aż 28%, czyli prawie co czwarty z respondentów. Podczas nabożeństwa w kościele korzystało z komórki 8% młodych ludzi. Co okazuje się tak ważne, by używać telefonu w „zabronionych” miejscach? W świetle badania, dla 68% młodzieży telefon stanowi źródło rozrywki i sposób na utrzymywanie kontaktów towarzyskich.
Jakie mogą być przyczyny nadmiernego korzystania z telefonu?
1. Fobia społeczna.
2. Lęk przed samotnością.
3. Próba zaspokojenia potrzeby afiliacji.
4. Przynależność do grupy rówieśniczej.
5. Przełamywanie nieśmiałości w stosunku do rówieśników.
6. Bezpieczeństwo i wygoda.
7. Symbol statusu społecznego.
W Zespole Szkół Publicznych w Karnicach Pedagog pani Jolanta Dąbrowska oraz nauczyciel plastyki Pani Gabriela Wojciechowicz chcąc ukazać młodzieży zagrożenie jakie niesie za sobą uzależnienie od telefonu, ogłosiły konkurs plastyczny pt. „FONOHOLIZM – SKALA ZJAWISKA WŚRÓD POLSKICH NASTOLATKÓW”. 
Do udziału w konkursie zaproszono uczniów z klasy II i III gimnazjum. Zadaniem było wykonanie pracy zespołowej (plakatu) na powyższy temat. Technika prac dowolna. Do organizatorów wpłynęło 18 plakatów.
Jury w składzie: Pedagog Pani Jolanta Dąbrowska, nauczyciel plastyki Pani Gabriela Wojciechowicz oraz Pani Monika Kocik przyznały nagrody czterem zespołom.
I miejsce – Julia Zaton i Martyna Wojciechowska kl. II,
II miejsce – Natalia Dobroszewska i Klaudia Dąbro kl. III,
III miejsce – Anna Luter i Marcin Laskowski kl. III,
Wyróżnienie – Maciej Bocianowski i Bartosz Sikorski kl II.
Nagrody zostały wręczone podczas Dnia Europejczyka przez Dyrektor Panią Teresę Szydłowską.
Gratulujemy nagrodzonym!
Warto zachować czujność, by nie „przegapić” momentu, w którym „zwykłe” używanie telefonu zaczyna być niepokojące!