15 listopada – ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCENIA PALENIA

15 listopada – ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCENIA PALENIA

W naszej szkole z tej okazji na lekcjach wychowawczych przeprowadzone zostały działania dotyczące szkodliwości palenia papierosów oraz biernego palenia pod hasłem „BEZ SMOGU PAPIEROSOWEGO”..

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Dzień ten ma już ponad 40-letnią tradycję.

Pomysł zrodził się w USA, gdzie w 1974 roku zachęcono palaczy do powstrzymania się od palenia papierosów na jeden dzień. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez papierosa. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone powodzeniem akcji, uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W tym roku jest to dzień 15 listopada.

Także w Polsce od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada namawiamy Polaków do rzucenia palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

Warto pamiętać, że palacz zaciąga się dymem, który zawiera ponad 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych – wszystkie rodzaje papierosów są tak samo trujące dla organizmu!

Dym tytoniowy szkodzi nie tylko osobom palącym, ale także tym, które same nie palą, ale narażone są na przebywanie w zadymionym pomieszczeniu – tzw. BIERNYM PALACZOM. U biernych palaczy odnotowuje się wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe, co wynika z faktu, że 85% dymu tytoniowego powstaje z tlącego się papierosa pomiędzy zaciągnięciami. Ponadto, boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny, niż dym wdychany przez palaczy. Alarmujące jest to, iż w około 40% domów Polaków pali się tytoń przy osobach niepalących.
ZACHĘCAMY, NAMÓW RODZICÓW DO RZUCENIA PALENIA !!!