WIOSNA ACH TO TY……..

         Wiosna to najpiękniejsza a zarazem i najpracowitsza pora roku dla każdego ogrodnika. W tym czasie zakwitają drzewa owocowe, większość krzewów oraz roślin cebulowych. W marcu zakwitają między innymi przebiśniegi, krokusy, prymulki oraz szafirki.       Wiosna jest jedną z czterech pór roku. Gdy nadchodzi, zwierzęta i rośliny budzą się do życia, ptaki wracają z ciepłych krajów, kwitną pierwsze kwiaty, a na drzewach pojawiają się liście.
Temperatura powietrza waha się zwykle między od 5 do 15 stopni Celcjusza.
Z każdą dobą przybywa dnia, a ubywa nocy. Co ciekawe np. w Australii wiosna jest wtedy , kiedy u nas trwa jesień.
Wiosna jest bardzo popularnym symbolem w literaturze, kulturze, sztuce. Pojawia się już w mitologii greckiej. Wiosna oznacza miłość, nadzieję, odrodzenie, życie i radość. Jest kojarzona z poezją. Bardzo często towarzyszy tematyce miłości.
Wczesną wiosną topi się Marzannę, boginię mroźnej zimy i śmierci. Zwyczaj ten oznacza zakończenie okresu zimowego i rozpoczęcie wiosny. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca.
Wiosną obchodzone są uroczystości wielkanocne. Jest to najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej.
Uroczystości wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień . Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota I Niedziela Zmartwychwstania znana są jako Triduum Paschalne. Z obchodem świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych:
 Niedziela Palmowa
 Topienie Marzanny
 Święconka
 Niedziela Zmartwychwstania
 Pisanki
 Śmigus Dyngus- lany poniedziałek

ŻYCZENIA SWIĄTECZNE
Radosnych świąt Wielkiej Nocy wypełnionych nadzieją budzącej się do życia Wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości oraz czasu oderwania się od trosk i obowiązków w atmosferze optymizmu wśród najbliższych osób.
Życzy zespół redakcyjny gazetki wiosennej : Martyna Wojciechowska, Mateusz Stefański, Jakub Paszczyk, Wojciech Ławniczak, Roksana Wypyszewska- uczniowie klasy II Gimnazjum w Karnicach, który pracował na zajęciach artystycznych pod kierunkiem p. Bożeny Wójtowicz.