BEZPIECZNE FERIE – POLICJANCI PRZESTRZEGAJĄ I RADZĄ

Podobnie jak w latach ubiegłych, tuż przed feriami, gryficcy policjanci spotykają się z najmłodszymi na pogadankach profilaktycznych. Takie spotkanie odbyło się również w szkole w Karnicach. Policjanci, którzy spotkali się z uczniami, przestrzegali przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z tzw. „dzikich lodowisk”. Informowali, w jakich miejscach bezpiecznie można zjeżdżać na sankach i ostrzegali m.in. przed niebezpieczeństwami jakie mogą spotkać dzieci uczestniczące w tzw. kuligach. Podobne spotkania odbywać się będą również w czasie ferii na koloniach zimowych i w świetlicach wiejskich.

W ramach prowadzonych działań „Bezpieczne Ferie 2017” policjanci ruchu drogowego z Gryfic będą prowadzić również wzmożone kontrole drogowe ze szczególnym zwróceniem uwagi na stan techniczny pojazdów, a więc układ hamulcowy, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy (w przypadku autokarów) i trzeźwość kierowców.
Mundurowi przypominają także o kilku ważnych zasadach, dzięki którym podróż dziecka autokarem będzie bezpieczna. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, kto i gdzie organizuje wyjazd na zimowisko, czy cenę wypoczynku – niska może świadczyć o nie najlepszym komforcie podczas podróży.
Przed wyjazdem dziecka autokarem, warto poprosić o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego lub inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Takie prośby powinny być zgłaszane przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem. Autokary można również sprawdzić na stronie internetowej: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/, gdzie wpisując numer rejestracyjny pojazdu uzyskamy: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
Mundurowi przypominają także rodzicom, którzy wraz z dziećmi wybierają się na wypoczynek o zachowanie zdrowego rozsądku i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Należy pamiętać o fotelikach dla dzieci i postojach w podróży w wyznaczonych do tego celu miejscach. Przed wyjazdem na rodzinny zimowy wypoczynek, należy zadbać o właściwe zabezpieczenie mieszkań i poproszenie np. sąsiada lub członka bliskiej rodziny, aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Tegoroczne ferie zimowe w województwie zachodniopomorskim rozpoczynają się 13 lutego i będą trwać do 26 lutego.

 

źródło: http://www.superportal24.pl