APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

pobraneW piątek , 28 kwietnia  2016 r  w Zespole Szkół Publicznych w Karnicach odbył się uroczysty apel poświęcony 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez uczniów klasy 3a gimnazjum i 2b szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Elżbiety Skukowskiej i pani Wioletty Lampart .

Uczniowie przedstawili historyczne okoliczności uchwalenia Konstytucji Majowej jako pierwszej ustawy zasadniczej w Europie,  a drugiej na świecie. Nie zabrakło biało – czerwonej flagi państwowej, hymnu   oraz historycznych postaci: Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego. Zwrócono uwagę na doniosłość Konstytucji 3 Maja dla Polski. Występ wzbogacony został pieśniami patriotycznymi  takimi jak: „Rota”czy „Witaj Majowa jutrzenko” w wykonaniu uczennic klasy VI i I gimnazjum pod kierunkiem pani Renaty Zborowskiej.

Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny  kalendarz uroczystości naszej szkoły ,dlatego też jest wspaniałą możliwością ,by uzmysłowić wszystkim ,jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm . Ten dzień przybliża nam fakty z historii Polski ,często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież. Obyśmy nie zapomnieli :„ Za Ojców groby ,za Trzeci Maj ,Tu nasze miejsce, Tu nasz Kraj”!

Wioletta Lampart